Noc naukowców 2023

29 września 2023 r. odbędzie się kolejna edycja Nocy naukowców na naszym wydziale. W tym roku postawiliśmy na trochę inną formułę – zapraszamy do rejestracji na wykłady i warsztaty poprzez stronę organizatora oraz proponujemy wstęp wolny na hol naszego wydziału, gdzie czekają niesamowite atrakcje: teleportacja do gier komputerowych lat 80-tych XX w., rozwijanie pasji i sztuki z LEGO, budowanie ekologicznych postaw i rozwój wiedzy w tym zakresie, origami, planszówki, opieka nad LEGO-zwierzątkami i mnóstwo wiedzy o nas i naszej planecie dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy! Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie.

UWAGA: Wydarzenia w holu wydziału są przeznaczone dla wszystkich, o ile nie zaznaczono w opisie wydarzenia dokładnego przedziału wiekowego.

Pokazy WMI – nieskończone możliwości poznawania naszej planety

W trakcie zwiedzania biblioteki będzie można m.in. stworzyć matematyczny eko-zegar, rozkodować obraz ukryty w równaniach matematycznych oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z robotem stworzonym z recyklingu.

Kolekcja Maszyn Liczących
W trakcie zwiedzania kolekcji starych komputerów mieszczących się obok biblioteki, będzie można przenieść się do lat 80-tych XX wieku i zagrać w grę komputerową. Dla miłośników jeszcze starszych dziejów przygotowany jest pokaz nietypowych kalkulatorów.

Zobacz ożywione konstrukcje LEGO® – karm pieska, poruszaj słonia, steruj skorpionem. Zobacz jak zabawa klockami LEGO® może pomóc w nauce programowania.

Pokaz robotów edukacyjnych bazujący na metodach Design Thinking ma na celu uświadomić obserwatorów jak ważne jest dbanie o ekologię w dzisiejszych czasach.

Stoisko z origami i grami planszowymi. Uczestnicy mogą podchodzić do stoiska i zagrać w gry planszowe lub złożyć kilka wzorów origami lub jedno i drugie.

Akcja – segregacja! Zapraszamy na interaktywny pokaz robotów Photon i Dash, podczas którego uczestniczki i uczestnicy mają możliwość zapoznać się z obsługą robotów i segregacją nieco bardziej problematycznych odpadów.

Krótkie warsztaty dla uczestników w wieku 10-15 lat.

Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tegorocznymi wyzwaniami międzynarodowego konkursu FIRST LEGO® League Challenge. Na czterech stanowiskach będzie można zmierzyć się z zadaniami, zaprogramować robota i sprawdzić efekt jego pracy.

Wyzwania te przeznaczone są dla osób powyżej 9 roku życia.

Build the Change to program Fundacji LEGO®, którego misją jest wzmacnianie głosów dzieci poprzez moc zabawy. Podczas warsztatów będziemy zajmować się tematami związanymi z wyzwaniami ekologicznymi, spróbujemy wspólnie ratować zagrożone gatunki, zastanowimy się nad pozyskiwaniem i oszczędzaniem energii oraz nad tym, jak zbudować przyszłość bez marnowania zasobów i produkowania odpadów.

Zapraszamy do zabawy i zapoznania się z pierwszymi eksponatami, które znajdą się w Muzeum Matematyki w Kórniku.

MuMa będzie nowoczesną instytucją kultury promującą matematykę i ukazującą jej oddziaływanie na wszystkie dziedziny życia. Chcemy odczarować postrzeganie Królowej Nauk jako dyscypliny trudnej i niezrozumiałej. Pragniemy pokazać, że odkrywanie tego, jak matematyka wpływa na otaczający nas świat, może być twórczą i fascynującą przygodą.

Zdjęcia z wydarzenia

IMG-20230929-WA0008